Czym są pergole?
Pergola jest – mówiąc najprościej – prostą konstrukcją ogrodową. Zazwyczaj ma funkcję głównie ozdobną i ma podkreślić jakąś część ogrodu, np. wyznaczyć jego centralna część lub nadać przytulny charakter kącikowi kawowemu. Najczęściej podstawą pergoli jest rząd lub dwa rzędy słupów, które od góry połączone są poprzecznymi belkami, a rzadziej kratownicą. Często przy pergoli dobudowuje się drewniany podest, umożliwiający dostawienie mebli ogrodowych. Zazwyczaj pergole buduje się z drewna, jednak coraz częściej wykorzystuje się nowoczesne rozwiązania i stawia na metal.
Pergole same w sobie nie zasłaniają wiele. Może to być problematyczne, jeśli miały oddzielać część wypoczynkową ogrodu od gospodarczej. Zaleca się wtedy montaż konstrukcji w okolicy większych drzew, co umożliwi zawieszenie haftowanej firanki bądź zwiewnego materiału, który jednocześnie może stanowić ozdobę ogrodu. Tym samym, efektywnie zakryje się niechlubną, roboczą przestrzeń naszego ogródka.
Zastosowanie i budowa pergoli ogrodowych
Pergole stają się coraz bardziej popularną alternatywą altanek ogrodowych i trejaży. Wiele zawdzięczają swojemu szerokiemu wykorzystaniu i możliwościom przestawnym, jakie daje ich specyficzna budowa. Można je, bowiem, ustawić zarówno na środku ogrodu razem ze stolikiem, przy wejściu do niego, jako przedłużenie furtki czy nawet przy tarasie, powiększając niejako jego powierzchnię.
Ze względu na podobne zastosowanie i wykorzystanie tych samych surowców do budowy często myli się pergole z altanami. Warto pamiętać, jednak, że pergole mają głównie ozdabiać ogród i nie są zadaszone. Właściciele ogrodów decydują się często na wykorzystanie ich do pięcia się roślin, szczególnie kwiatów jednorocznych. Z kolei antresola, choć często również nie jest zabudowana ścianami, to jednak zwyczajowo jest zadaszona.